Четвер, 21.11.2024, 13:21
ЦЕНТР КАР'ЄРИ               АБІТУРІЄНТАМ               УЧНЯМ І БАТЬКАМ               ВИПУСКНИКАМ               НОВИНИ САЙТУ
Меню сайту
Статистика
Пошук
Календар
«  Лютий 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28
Архів записів
Головна » 2022 » Лютий » 1 » ШКОЛА ЗДОРОВ'Я: ОСОБИСТА ГІГІЄНА ПІДЛІТКА
11:21
ШКОЛА ЗДОРОВ'Я: ОСОБИСТА ГІГІЄНА ПІДЛІТКА

Підлітковий  вік — один із найскладніших етапів, під час якого організм  внаслідок анатомічних та фізіологічних перетворень досягає біологічної зрілості. У цьому віці діти дуже чутливі до дії несприятливих факторів навколишнього середовища, порушення режимів, кисневої недостатності, зниження витривалості організму, що обумовлене змінами адаптаційних можливостей організму.

Цей віковий період також називають пубертатним, оскільки формування вторинних статевих ознак — один із найяскравіших виявів нейроендокринної перебудови в організмі підлітка, що відбувається у період статевого дозрівання.

Процес статевого дозрівання часто супроводжується появою перших проблем, пов’язаних із зовнішністю підлітка. На обличчі з’являється вугревий висип, підсилюється жирність волосся, спостерігається коливання ваги, потовиділення супроводжується неприємним запахом. Для боротьби з неприємними виявами процесу статевого дозрівання слід дотримуватися правил особистої гігієни.

Ці правила стосуються як хлопців, так і дівчат. Однак, окрім дотримання особистої гігієни, потрібно пам’ятати про режим дня, здорове харчування, відсутність шкідливих звичок, регулярне поповнення вітамінних резервів.

ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ ОБЛИЧЧЯ

Шкіра — це зовнішній покрив організму людини, який виконує ряд важливих функцій: захисну, рецепторну, терморегуляторну, дихальну, резорбційну (транспортує хімічні речовини), екскреторну (виділення поту, шкірного сала, а також ряду хімічних сполучень), обмінну. Саме тому за шкірою потрібно доглядати і оберігати її від ушкоджень. Неушкоджена шкіра затримує проникнення в організм більшості хімічних речовин та мікроорганізмів. У підлітковому віці потові й сальні залози виробляють секрет. На шкірі бруд утримується надлишком шкірного сала та епітелієм, який злущується. Грудочки, що утворюються, закривають пори шкіри. Закупорювання брудом пор шкіри заважає нормальному виділенню вмісту потових і сальних залоз, що створює сприятливі умови для виникнення запальних процесів, зокрема появі вугрів та прищів.

Будь-який догляд за шкірою потрібно починати з правильного її очищення. Дуже важливо робити це вранці й увечері, а за необхідності й упродовж дня після занять спортом, плавання або в спекотну погоду. Найпростіший спосіб очищення шкіри — умивання з використанням м’якого мила або сучасних засобів, таких як гель або пінка. Обираючи ці засоби, необхідно враховувати особливості власної шкіри. Для жирної шкіри підійдуть легкі гелі й спеціальне мило для умивання, для сухої — муси ніжної текстури або очищувальне молочко.

Декоративну косметику дівчаткам краще видаляти спеціальними засобами для зняття макіяжу, але у жодному разі не милом для жирної шкіри, щоб не висушити шкіру повік. Після використання засобів для очищення слід нанести на шкіру відповідний її типу тонік, який знімає залишки цих засобів і пом’якшує жорстку дію води. Із спиртними тоніками слід поводитись обережно навіть маючи проблемну шкіру , й застосовувати їх тільки призначенням косметолога.

Не слід забувати про те, що шкіра підлітка потребує зволоження: для сухої шкіри підійдуть легкі креми, для жирної — знежирені лосьйони або матуючі гелі. Наносити їх на шкіру потрібно після очищення й тонізації двічі на день. Якщо шкіра дуже жирна, то засіб наноситься лише вранці.

Підлітки мало замислюються над тим, що надмірний вплив сонця на організм може призвести до посилення секреції сальних залоз шкіри, яке призводить до появи вугрів чи прищів. Тому, обов’язково потрібно захищати шкіру від сонця, використовуючи спеціальні засоби.

Окрім регулярного щоденного догляду двічі на тиждень на шкіру обличчя необхідно накладати маски. Якщо у вас жирна шкіра, використовуйте очищувальні маски на глиняній основі: вони глибоко очистять пори, позбавлять від надлишків шкірного сала, освіжать шкіру і поліпшать колір обличчя. Якщо ж шкіра суха та злущується, засоби мають бути дуже м’якими. Дуже корисні легкі зволожувальні маски, наприклад, із фруктів або овочів, які можна робити щотижня. Пілінг-креми використовуйте не частіше одного разу на 10-12 днів, Хороший стан шкіри, особливо обличчя, значно поліпшить настрій і додасть упевненості в собі.

Шкіра людини є віддзеркаленням загального стану її організму, тому в разі неможливості самостійного вирішення проблем, пов’язаних із станом вашої шкіри або волосся, необхідно звернутися до фахівців (косметолога, ендокринолога, гастроентеролога).

ДОГЛЯД ЗА ТІЛОМ

Виділення поту в людини має дуже важливе значення в процесі терморегуляції. Так, в умовах жаркого клімату або пори року піт виділяється на поверхню шкіри, випаровується, завдяки чому тіло людини охолоджується. У людини потові залози розташовані нерівномірно на поверхні тіла. Найбільша їх кількість знаходиться на шкірі долонь, стоп, лоба та під пахвами. Саме у цих місцях спостерігається посилене потовиділення. Запах поту переважно залежить від діяльності бактерій, які живуть на поверхні шкіри. У період статевого дозрівання інтенсивність запаху значно збільшується.

Для того, щоб утримувати своє тіло у чистоті, необхідно приймати душ двічі на день, використовуючи при цьому м’яке мило або спеціальні гелі для душу. Проте для усунення неприємного для людей, які вас оточують, запаху цього буває не досить. У такому разі застосовують дезодоранти — спеціальні засоби для усунення запаху поту.

Розрізняють аерозольні, кулькові, тверді дезодоранти, а також гелі та креми. За своїм призначенням вони поділяються на дезодоранти для підпахвової області, ніг та інтимних зон.

За механізмом дії дезодоранти поділяються на дезодоранти з сильним запахом, які лише маскують запах; дезодоранти-антиперспіранти, які блокують виділення поту потовими залозами; дезодоранти з антибактеріальним ефектом, які знищують бактерії, що викликають запах. Використання дезодорантів не виключає необхідності щоденного миття тіла з милом і губкою. Окрім цього, для проблемної шкіри рекомендовано прийняття ванн із додаванням у воду відварів липового цвіту, ромашки, чебрецю і м’яти. Хвойні ванни мають заспокійливий ефект, що доцільно для зняття нервового перенапруження упродовж навчального року.

Необхідно також стежити за чистотою натільної й постільної білизни. Натільну білизну потрібно змінювати щодня, постільну — один раз на 10 днів.

ДОГЛЯД ЗА НОГАМИ

Важливе значення має догляд за ногами. В умовах інтенсивної пітливості ніг виникає загроза появи попрілостей, що призводить до розвитку грибкових інфекцій. У цьому випадку з’являються тріщини, шкіра стає вологою, може також з’явитися висип, який викликає нестерпний свербіж. Місця висипів зливаються між собою, утворюючи плями, що злущуються.

Для запобігання зараженню грибковими інфекціями необхідно використовувати в громадських душових, роздягальнях, басейнах спеціальні гумові тапочки. Витирати ноги слід індивідуальним рушником, стежити за його чистотою, регулярно обробляти домашню ванну дезінфікуючими засобами. Ноги мити ретельно, при цьому добре їх витирати, особливо поміж пальцями, не носити тісного й чужого взуття.

Пітливість ніг може бути обумовлена рядом причин: нечастим миттям ніг, перегріванням їх, носінням неякісного взуття із синтетичних матеріалів тощо. Для усунення підвищеної пітливості ніг їх необхідно щоденно мити спочатку теплою, а потім прохолодною водою; використовувати спеціальні дезодоранти або тальк; приймати ванну для ніг із відваром кори дуба і польового хвоща.

ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ РУК

Шкірі рук також необхідний догляд. Руки слід мити з милом щодня вранці й увечері перед сном, упродовж дня — перед їжею, після відвідин туалету, виконання робіт у будинку, на садовій ділянці або в школі, після гри з тваринами. Особливо ретельно потрібно обробляти піднігтьовий простір і складки довкола нігтів, де понад усе скупчується бруд, мікроорганізми і яйця глистів.

Кожного разу після миття руки мають бути насухо витерті, інакше на шкірі з’являються тріщини,  шерехатість, почервоніння. Кожен підліток повинен мати власний рушник для обличчя, рук і ніг, оскільки через загальний рушник може передаватися інфекція.

ДОГЛЯД ЗА НІГТЯМИ

Нігті на руках і ногах рекомендується акуратно підстригати. На пальцях рук — дугоподібно, по піднесенню пальця, а на пальцях ніг, надаючи нігтям прямої форми. Якщо нігті біля кутів зрізані неправильно, це може призвести до їх вростання в пальці, що надалі вимагатиме операційного втручання.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Тіло, руки і ноги людини вкриті пушковим волоссям, тоді як на голові, бровах і повіках росте щетинисте волосся. Волос складається з двох частин — стрижня і кореня. Корінь знаходиться в глибині шкіряного покриву і закінчується волосяною цибулиною, яка знаходиться в спеціальному мішечку — фолікулі.

Мити волосся необхідно у міру його забруднення. У підлітків волосся зазвичай швидко

забруднюється через посилене виділення шкірного сала. На жирному волоссі швидко осідає пил, бруд, шкідливі речовини, які знаходяться в повітрі, особливо міському. Часте миття волосся безпечне, проте необхідно використовувати шампуні, на яких вказана можливість їх частого використання.

Однією з найбільш частих проблем підліткового волосся є поява лупи і себореї, які викликаються грибковим збудником. Щоб їх позбутися, рекомендується застосовувати протигрибкові препарати й спеціальні шампуні.

Кожна людина повинна користуватися лише індивідуальним гребінцем або щіткою для волосся. Гребінці необхідно обирати з негострими зубчиками, щоб при розчісуванні не ушкоджувати волосся і не подразнювати шкіру голови. Перед кожним миттям голови потрібно ретельно промивати щітки і гребінці з милом.

Голити волосся рекомендується після його розпарювання гарячою водою, тоді волосся стає

м’яким і легко видаляється. Перед голінням на шкіру слід нанести піну або гель для гоління. Це дозволить уникнути подразнення шкіри. Після гоління можливе використання лосьйону без спирту, який не викликає пересушування шкіри. Лезо бритви необхідно замінювати після 2-3-разового використання.

ДОГЛЯД ЗА РОТОВОЮ ПОРОЖНИНОЮ

Догляд за порожниною рота передбачає, перш за все, регулярне чищення зубів двічі на день: уранці й увечері. Чистити зуби необхідно у напрямку зверху донизу, уздовж щілин між ними. Заміну зубної щітки необхідно проводити що три місяця. Зубну пасту краще обирати профілактичну, проти виникнення карієсу, таку, що містить фтор. Двічі на рік необхідно відвідувати стоматолога, який виявить перші ознаки карієсу і прибере зубний камінь. Дотримання усіх цих правил допоможе вам мати здорові та красиві зуби впродовж усього життя.

 Чистота – запорука здоров’я!

Переглядів: 368 | Додав: ShchNV