Понеділок, 06.02.2023, 02:07
ЦЕНТР КАР'ЄРИ               АБІТУРІЄНТАМ               УЧНЯМ І БАТЬКАМ               ВИПУСКНИКАМ               НОВИНИ САЙТУ
Меню сайту
Статистика
Пошук
Календар
«  Грудень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Головна » 2020 » Грудень » 21 » ШКОЛА ЗДОРОВ'Я: COVID-19 – НОВИЙ ВИКЛИК ДЛЯ ВСЬОГО СВIТУ
12:26
ШКОЛА ЗДОРОВ'Я: COVID-19 – НОВИЙ ВИКЛИК ДЛЯ ВСЬОГО СВIТУ

Усі медіа, соціальні мережі та знайомі тільки те й роблять, що говорять про коронавірус. Інформації так багато, що вже складно розібратися, що є міфом, а що – правдою. Спробуємо все систематизувати та сконцентруємо увагу на тому, як діяти в контексті нового коронавірусу.

Що означає назва COVID-19? CoV – скорочення від CoronaVirus, коронавірус. Так називають родину вірусів, які зовні нагадують сонячну корону через відростки у формі шипів. Звісно, вчені побачили це завдяки електронному мікроскопу, адже вірус – субмікроскопічний. SARS-CoV-2 – назва самого вірусу. COVID-19 і SARSCoV-2 – не одне й те саме. COVID-19 – це захворювання (D – скорочення від disease), спричинене новим коронавірусом.

Віруси – це автономні генетичні структури, які можуть функціонувати й репродукуватися у сприйнятливих для них клітинах. Це облігатні внутрішньоклітинні паразити. Віріон коронавірусу містить на своїй поверхні так звані шипи – S-білки, завдання яких – це прикріплення до рецепторів клітини-мішені. Віріон також містить ліпідно-білкову оболонку та капсид із РНК (капсула з нуклеїновою кислотою).

SARSCoV-2 – це РНК-вмісний вірус. А віріон – це вірусна структура, функціями якої є збереження та перенесення нуклеїнової кислоти від однієї клітини до іншої. Можна навіть порівняти його зі «службою доставки», завдання якої – забезпечити транспортування нуклеїнової кислоти всередину живої клітини. Розглядаючи будову віріона, можемо знайти пояснення одного з ключових правил профілактики COVID-19 – мити руки з милом та водою щонайменше 20 секунд. Тож із чим це пов’язано?

Молекули мила мають полярні групи (гідрофільні «голівки») та неполярні групи (гідрофобні «хвостики»). Під час миття гідрофільні «голівки» Притягуються полярними молекулами води, а гідрофобні «хвостики» притягуються неполярними сполуками – жирами. У процесі таких взаємодій утворюються сферичні скупчення, де молекули жирів опиняються всередині, оточені гідрофобними хвостиками мила, а гідрофільні частинки залишаються назовні. У такий спосіб частинки жирів ніби опиняються в «пастці» молекул мила й легко змиваються з поверхні водою. У випадку з вірусом, оболонка віріона якого складається з ліпідів (складних жирів), що є неполярними сполуками, солі жирних кислот мила розчиняють ліпіди мембрани віріона, руйнуючи її структуру, та інактивують вірус. Вчені також зауважують, що ключове значення має температура. Вища температура води впливає на фазові переходи в мембрані і допомагає молекулам мила взаємодіяти з її ліпідами. Це означає, що миття рук із милом і теплою водою буде ефективнішим, ніж із холодною. Оскільки віруси можуть знову і знову потрапляти на руки з різних поверхонь, слід часто мити руки!

Пам'ятайте, що миття має тривати не менше 20 секунд. Це час, за який відбувається взаємодія молекул мила з молекулами мембрани вірусу. На нашій шкірі багато нерівностей, і мило потрібно нанести скрізь, що також займає певний час.

Якщо немає можливості помити руки з милом, обов'язково скористайтеся антисептиком, вміст спирту в якому щонайменше 60%. Дія антисептика схожа на дію мила, однак антисептики не змивають бруд зі шкіри і можуть бути менш ефективними, якщо, наприклад, руки спітніли.

Окрім того, варто часто протирати антисептиком ґаджети і поверхні, яких постійно торкаєтесь. Віріони не розносяться повітрям на великі відстані. Оскільки краплі слизу значно важчі за повітря, вони не затримуються у вигляді аерозолю, а падають на різні поверхні, де їх може торкнутися здорова людина, а потім перенести їх на слизову ока, рота чи носа, необережно торкнувшись їх.

SARS-CoV-2 є дуже підступним – кінцева частина кожного шипа «імітує» молекулу корисної речовини, тому клітинні рецептори запускають процеси злиття мембрани коронавірусу з мембраною клітини-господаря, в результаті чого віріон потрапляє в клітину. Учені вже встигли проаналізувати, через які молекулярні «ворота» вірус потрапляє до людських клітин. Ними виявився рецепторний білок АПФ (ACE2), що виробляється в легенях. Цей білок – ангіотензин-перетворювальний фермент – бере участь у регуляції артеріального тиску. Окрім легень, він також експресується й на клітинах серця, що, передбачають, може обумовлювати виникнення й серцево-судинних патологій. До того ж, фермент TMPRSS2 (трансмембранна серинова протеаза) полегшує проникнення віріона у клітину. Після інфікування новий коронавірус активно розмножується в горлі та верхніх дихальних шляхах. У більшості людей COVID-19 мине, як звичайна застуда. У деяких буде двостороннє запалення легень, спричинене COVID-19. Запалення легень небезпечне тим, що всі органи та системи перестають отримувати достатньо кисню і виснажуються.

Саме тому важливим показником є рівень насичення крові киснем. Якщо цей рівень падає до 94 (побачити це можна за допомогою приладу, що фіксується на пальці – пульсоксиметра, або за допомогою додатку в мобільному телефоні), людині потрібна киснева підтримка. Це не завжди підключення до апарату штучної вентиляції легень, киснева підтримка може починатися з подачі кисню через назальні канюлі – це такі трубочки в носі, які ви бачили у фільмах, або через маску.

Розмноження вірусу супроводжується температурою. Важливо пам’ятати, що на вірус не діють антибіотики. Але якщо людину з COVID-19 покладуть у лікарню і там до її захворювання додається бактеріальна інфекція — то пацієнту даватимуть антибіотики. Якщо у вас кашель, нежить, невелика температура і ваші симптоми не здаються вам серйозними, ви однаково можете заразити людей навколо. Тому вам дуже важливо залишатися вдома, щоб уберегти людей довкола себе. Соціальне дистанціювання вкрай важливе!


                                            Важливі правила під час COVID-19:

  1. Часто мийте руки з милом і водою (не менше 20 секунд) і користуйтеся спиртовмісними засобами для дезінфекції рук.
  2. Кашляйте або чхайте у згин ліктя або прикривайте рот і ніс серветкою, яку одразу викидайте, а не долонями (кашльовий етикет). Чому не долонями? Тому що після цього ми торкаємося поверхонь, наприклад, пульта телевізора, ручки дверей чи візочка в супермаркеті, і можемо передати вірус іншим людям, які також їх торкнуться.
  3. Не торкайтеся очей, носа й рота, наскільки це можливо.
  4. Дотримуйтеся дистанції 1,5-2 метри з людьми.
  5. Уникайте скупчення людей.
  6. Повноцінно харчуйтеся, висипайтеся і намагайтеся не перевтомлюватися.
  7. Дезінфікуйте спиртовмісним розчином усі поверхні та предмети, яких часто торкаєтеся. Наприклад, кухонні й робочі столи, мобільний або стаціонарний телефон, пульт телевізора, клавіатуру й екран комп'ютера, планшет.

Правила, яких пропонують дотримуватися, – науково обґрунтовані та рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я для всіх країн. Зокрема, чому важливо уникати скупчення людей і триматися на дистанції понад 1,5 м від інших? Хоча віріони не здатні розноситися на великі відстані, хвора людина поруч із вами може чхнути – і краплі з віріонами можуть потрапити вам на слизові оболонки, особливо якщо людина не дотримується кашльового етикету. Прості речі рятують життя, і дотримуватися цих правил зовсім не складно.


Пам’ятайте, від нас із вами залежить дуже багато! Щонайперше, важливо дотримуватись правил: обмежити контакти з людьми, мити руки і пильнувати за тим, як ви почуваєтесь. Якщо у вас кашель, нежить, температура – дотримуйтеся дистанції особливо ретельно, щоб не заразити інших.

Підтримуйте одне одного. Нашої підтримки особливо потребують люди, які захворіли на COVID-19 – захворіти може кожен із нас. Не забудьте написати їм підбадьорливі повідомлення або в телефонній розмові побажати швидкого одужання. Пам'ятайте, що хтось із ваших сусідів може захворіти і потребувати допомоги. За потреби, ви можете купувати для них продукти, ліки і залишати під дверима. Критично ставтеся до інформації у ЗМІ або в соцмережах, перевіряйте факти.

Будьте здорові!

Переглядів: 230 | Додав: ShchNV